czarnoziem Inowrocław

Czarnoziemy a czarne ziemie – Czy są tym samym?

25 sierpnia 2022 Wyłącz przez admin

Wiele osób słysząc czarnoziemy lub czarne ziemie błędnie myśli, że chodzi o to samo. Jednak jest miedzy nimi kilka różnic. Gdzie powstają oba rodzaje ziem? Do czego się najlepiej nadają? Czy czarne ziemie i czarnoziem Inowrocław są drogie?  Ile jest ich w Polsce, a ile na świecie? Powiemy o tym w artykule. Zapraszamy do lektury.  

Czarnoziem – Gdzie powstaje? 

Czarnoziem, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się ciemną barwą. Wynika to z głębokiego, czarnego poziomu próchniczego, powstałego pod roślinnością stepową ze skał bogatych w węglan wapnia. Czarnoziem Inowrocław to bardzo urodzajna gleba, która świetnie sprawdzi się przy tworzeniu ogrodu – zarówno jako materiał pod trawniki, jak i warzywniki. Będzie idealnym podłożem dla wszelkich roślin ogrodowych – zarówno rosnących w gruncie, jak i rabatach czy donicach. Oczywiście to także świetne podłoże dla kukurydzy i zbóż. Czym różni się od czarnych ziem?

czarnoziem Mogilno

Czarnoziem Inowrocław a czarne ziemie –  Jest różnica

Czarne ziemie są to gleby pobagienne, również urodzajne lecz o gorszych właściwościach fizycznych niż czarnoziemy. Te ciemne, żyzne gleby powstałe pod wpływem wód gruntowych są wilgotne, zasobne w pierwiastki. Zasadowe środowisko sprzyja akumulacji materii organicznej umożliwiając tworzenie się głębokich poziomów próchnicznych. Stanowią tylko 1 % ziem w Polsce. Znajdują się głównie na Kujawach, a poza tym na Nizinie Wielkopolskiej, Nizinie Szczecińskiej i Nizinie Śląskiej. A ile mamy w Polsce czarnoziemu? Podobnie, również około 1%. Występują w głównej mierze na Wyżynie Lubelskiej i Kielecko-Sandomierskiej. Można na nie trafić również na przedpolu Karpat i Sudetów.

Gdzie czarnoziemu najwięcej?

Cena czarnej ziemi wynosi około 45 zł za metr sześcienny. Czarnoziem Mogilno jest minimalnie tańszy. Do wielu rejonów Polski takie ziemie trzeba sprowadzać, ponieważ inaczej ciężko wyhodować zwykłe pomidory na ogródku. A gdzie na świecie Est najwięcej czarnoziemów? Występują one głównie na terenach Azji, Ukrainy, Węgier, Stanów Zjednoczonych, Argentyny i Australii.

Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation