Na co zwrócić uwagę kupując apartamenty, domy i mieszkania?

5 grudnia 2017 Wyłącz przez admin

Przy zakupie domu warto zwrócić uwagę na pewne rzeczy. Ważny jest stan techniczny, jak i prawny. Dlatego przed zakupem domu warto zwrócić uwagę na te dwa aspekty. Zakup nieruchomości na rynku wtórnym nie jest taki prosty, dlatego przed zakupem niezbędne jest sprawdzenie stanu technicznego jak i prawnego. Przedstawię kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Kupując dom wolnostojący, mieszkanie, czy apartamenty na sprzedaż Żnin warto zapoznać się z prawnymi dokumentami, które pozwolą ocenić stan prawny domu.

Oto kilka aspektów, z którymi należy się zapoznać przed kupnem mieszkania na rynku wtórnym:

  • stan prawny nieruchomości
  • księga wieczysta
  • wypis z rejestru gruntów

Stan prawny nieruchomości – musimy go sprawdzić przed podpisaniem dokumentów. Chodzi o sprawny prawne i stan prawny domu. Dzięki znajomości zawartości dokumentów dowiemy się, czy dom nie jest obciążony kredytem, czy nie jest przypisany innym członkom lub czy jest postawiony legalnie.

Księga wieczysta – jest to podstawowy dokument, który powinniśmy sprawdzić. Numer powinien podać właściciel domu lub osoba upoważniona do sprzedaży. Dane takie możemy sprawdzić w Internecie w Centralnej Bazie Danych ksiąg Wieczystych lub w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. W księdze wieczystej zawarte są informacje o adresie, powierzchni i właścicielu. Wskazane jest sprawdzanie księgi wieczystej przed zakupem domu, gdyż są przypadki nieruchomości, którym nie założono księgi.

Wypis z rejestru gruntów – jest to kolejny dokument, który pozwoli nam ocenić stan prawny nieruchomości. Taki wypis możemy otrzymać we właściwym wydziale geodezji miasta, gminy lub starostwa. W rejestrze znajdują się takie dane jak: numer ewidencyjny działki, dane właściciela, obszar, rodzaj użytków i klasa gruntów. Do wypisu powinna być dołączona mapa.

To są najważniejsze dokumenty o które musi zapytać każdy z nas. Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych dokumentów, które pozwolą na ocenę stanu prawnego mieszkania. Przykładem jest decyzja o pozwolenie na budowę, projekt budowlany, ogłoszenie zakończenia budowy, projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej, instrukcje obsługi urządzeń i wiele innych.

Dom to ogromna inwestycja, wiążąca się z naszą przyszłością. Dlatego bezwzględne jest sprawdzenie wszystkich koniecznych i niezbędnych rzeczy, aby nasz zakup okazał się strzałem w dziesiątkę!

Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation