Wpływ komputerów na rozwój dzieci
4 marca 2020Rola rodziców w wychowaniu dziecka jest bardzo ważna. To, w jaki sposób zorganizują czas wolnym swoim dzieciom, ma ogromny wpływ na rozwój ich osobowości, pasji i kreatywności.. Organizacja czasu jest jednak bardzo trudna. Rodzice, chcąc sobie ułatwić, pozwalają na wielogodzinne korzystanie z tabletów, laptopów, komputerów, zamiast proponować wyszukane rozwiązania spędzania wolnego czasu. Poznaj, jaki wpływ na dziecko ma długie przebywanie przed monitorem urządzeń elektronicznych.
Rozwój fizyczny dziecka
Dziecko w każdym wieku powinno zajmować się czymś, co jest twórcze, rozwijać swoje zainteresowania oraz zaspakajać potrzeby. Prawidłowy zaplanowany czas wolny ma zapewniać rozwój fizyczny, intelektualny oraz społeczny. Czas wolny powinien również regenerować organizm dziecka. Współcześnie wiele rodziców żyje w biegu, w warunkach stresu i braku czasu, co jest przyczyną tego, że pociechy spędzają samotnie popołudnia przed telewizorem, tabletem czy laptopem. Czy to wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny? Oczywiście, że nie!
Dziecko, które długo korzysta z komputera, jest narażone na wiele dysfunkcji. Najbardziej narażona jest sylwetka, co objawia się poprzez bóle pleców, kręgosłupa, usztywnienie mięśni z powodu nieprawidłowej pozycji ciała. Często pojawiają się także dolegliwości ze wzrokiem.
Jak komputery wpływają na psychikę dziecka?
Laptopy używane w stopniu umiarkowanym wspomagają proces nauki, umiejętność czytania, pisania, zdobywania wiedzy. W każdym przypadku korzystania z komputera, warto pamiętać, aby przeglądane treści były dobrane odpowiednio do wieku. Nadmierne korzystanie z komputera powoduje obniżenie zdolności koncentracji i komunikacji, zanika zdolność ładnej wymowy. Dodatkowo dzieci stają się aspołeczne – nie potrafią stworzyć relacji z rówieśnikami.
Żyjąć w XXI wieku, nie możemy pozbawić naszych pociech korzystania z laptopów i innego rodzaju urządzeń. Należy pamiętać o rozwadze przede wszystkim jeśli chodzi o czas.
Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation