Automatyka Gniezno

Pompy ciepła – w jakim celu wykorzystywane?

28 lipca 2020 Wyłącz przez admin

W dzisiejszych czasach budując dom wybieramy nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Chodzi tutaj o wiele aspektów związanych z budową – wybór źródła prądu czy też źródła ciepła. Taka inwestycja ma wiele pozytywnych skutków. Pobór energii czy ciepła jest znaczny tańszy, wydajność jest znacznie większa, a koszty są znacznie mniejsze. W dzisiejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto instalować pompy ciepła.

Gruntowe pompy ciepła Gniezno – w jakim celu są montowane?

Gruntowe pompy ciepła zapewniają ogrzewanie naszego mieszkania. Koszt ogrzewania jest znacznie niższy, niż w przypadku pompy powietrznej. Ważne, aby taka pompa była odpowiednio zaprojektowana oraz wykonana. Wpływa to na efektywność działania.  Dla kogo przeznaczona jest pompa gruntowa?

Gruntowa pompa ciepła świetnie nadaje się do instalacji na nowej działce. Ciepło w gruncie na głębokości 1,5 metra pochodzi z jednej strony z opadów atmosferycznych, a z drugiej z energii słonecznej. Nawierzchnia nad wymiennikiem musi spełniać określona kryteria. Powinna być przede wszystkim odpowiednio nasłoneczniona, a także musi dobrze przepuszczać wodę.

Gruntowe pompy ciepła gniezno

Na czym polega instalacja gruntowych pomp ciepła?

Źródło ciepła wykorzystywane przez pompę zależy od różnych warunków panujących na działce. Zalicza się do nich:

  • Wielkość działki,
  • Rodzaj gruntu,
  • Rozmiar prac ziemnych.

Instalacja gruntowych pomp ciepła polega na zakopaniu wężownic z rur, które wypełnione są płynem niezamarzającym. Takie wężownice zakupuje się w gruncie na głębokości 1-1.5 metra. Płyn – glikol etylowy lub propylowy odbierając ciepło z gruntu przekazuje je przez wymiennik ciepła pompie. Cykl ten regularnie się powtarza. Podczas instalacji wykorzystać można również takie elementy jak:

  • Kolektory pionowe,
  • kolektory ziemne w systemie z bezpośrednim odparowaniem,
  • kolektory poziome na dnie zbiornika wodnego,
  •  wymiennik odbierający ciepło z powietrza.

Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation