geodeta wykonujacy pomiary na polu

Geodeta Gdańsk – odpowiedzialny zawód, dobra płaca!

11 grudnia 2017 Wyłącz przez admin

 

Geodeta to bardzo odpowiedzialny zawód. Jego pomiary muszą być zgodne z przepisami prawa. Ważne jest, aby wszystkie obliczenia były dokładne i prawdzie. Geodeci mierzą grunty, dlatego w pewnym sensie wiąże się to z zapewnieniem bezpieczeństwa wielu ludziom. Obecnie coraz częściej wykonuje się nowoczesne sprzęty do pomiarów, co znacznie ułatwia prace geodetów. Kim jest geodeta i jaką drogę powinien przejść, aby uzyskać ten zawód? Jaki zakres prac wykonuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tekście. Zapraszam do lektury!

Jaki zakres prac należy do geodety?

Geodeta to osoba, która na co dzień wykonuje pomiary i mapy. Współpracuje on ściśle z firmami budowlanymi. Geodeta w swoim zakresie prac:

  • sporządza mapy – geodeta sporządza odpowiednią dokumentację, wykonuje mapy do celów projektowych, urządza tereny leśne i rolne,
  • robi pomiary – geodeta Gdańsk wykonuje pomiary gruntów i działek przeznaczonych pod budowę, drogi i autostrady,
  • wykonuje pomiary nieruchomości gruntowych – przygotowują pomiary i dane, które są potrzebne podczas tworzenia map czy prowadzenia ewidencji gruntów
  • wycena nieruchomości – geodeci zajmują się wyceną nieruchomości na podstawie przygotowanych wcześniej dokumentacji.

Geodeci wykonują powyższe zadania niezależnie od warunków atmosferycznych. Praca geodety przebiega cały czas na powietrzu, bez względu czy jest zimno, gorąco, pada śnieg czy deszcz. Prace biurowe wykonywane przez geodetów są znacznie rzadsze.

Jak zostać geodetą?

Aby zostać geodetą i uzyskać wszystkie kwalifikacje należy ukończyć studia wyższe. Zacząć można od technikum o profilu geodezyjnym lub od liceum ogólnokształcącego lub jeśli jest o profilu matematycznym czy geodezyjnym. Geodetą można zostać wtedy, kiedy uzyska się odpowiednie kwalifikacje. Każda z tych kwalifikacji uprawnia do wykonywania określonych czynności. Kwalifikacje oraz czynności wykonywane ujęte są w odpowiednim rozporządzeniu. Uprawnienia do zawodu geodety wydaje Główny Geodeta Kraju.

Aby zostać geodetą potrzeba wiele nauki. Usługi geodezyjne Wejherowo muszą być zawsze wykonane dokładnie i rzetelnie. Dlatego geodeta powinien być przygotowany na prace w zmiennych warunkach, powinien oznaczać się dokładnością, cierpliwością oraz powinien być odporny na stres.

Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation